Skip Navigation

Program Committee

Members, Affiliations, and Topics

Keith Baggerly

(MD Anderson Cancer Center)

Immunological Proteomics

J. Robert Beck

(Fox Chase Cancer Center)

 

Vincent Carey

(Harvard Medical School)

Gene Regulation

Ramana V. Davuluri

(Ohio State University)

Proteomics

Sandrine Dudoit

(University of California, Berkeley)

Computational Biology

Keith Dunker

(Indiana University)

Protein Disorder

Gregory E. Gonye

(Thomas Jefferson University)

Enrichment Analysis

Arnold Goodman

(University of California, Irvine)

Cell Biology

Richard M. Heiberger

(Temple University)

Computer Experiments

Frank Hsu

(Fordham University)

Data Fusion

Amy Braverman

(Jet Propulsion Laboratory)

Data Fusion

Alan J. Izenman*

(Temple University)

 

Daisuke Kihara

(Purdue University)

Structural Genomics

Charles Kooperman

(University of Washington)

Genetic Association Studies

Vipin Kumar

()

Best of SIAM Data Mining

Z.Q. John Lu

(NIST)

Microarrays

Patrick McConnell

(Duke University)

Best of CAMDA

Zoran Obradovic

(Temple University)

Protein Disorder

Giovanni Parmigiani

(Johns Hopkins University)

Genomic Analysis

Yasmin Said

(Johns Hopkins University)

Alcohol, AIDS, HIV, STDs

Michael G. Schimek

(Medical University of Graz)

Best of IASC

Francoise Seillier-Moiseiwitch

(Georgetown University)

Proteomics

Woollcott K. Smith

(Temple University)

Evolutionary Trees

Parthasarathy Srinivasan

(Ohio State University)

 

Luke Tierney

(University of Iowa)

JCGS Highlights

David van Dyk

(University of California, Irvine)

JCGS Highlights

Slobodan Vucetic

(Temple University)

Proteomics Data Analysis

Peter White

(Children’s Hospital of Philadelphia)

Molecular Databases

Hongwei Wu

(University of Georgia)

Metagenome Informatics

Ying Xu

(University of Georgia)

Metagenome Informatics

Mohammed J. Zaki

(Rensselaer Polytechnic Institute)

Indexing Biological Data

Gail Zheng

(NHLBI)

 


* Co-chair
Program committee members please see the schedule.